Wizualizacja sieci XXI wieku dostępna cenowo dla małych i średnich firm

Najnowsza, dziewiąta wersja systemu do monitorowania sieci NetCrunch przynosi znaczącą rewolucję dla małych i średnich firm. Wizualizację NetCrunch można teraz bowiem zintegrować z wizualizacją GrafCrunch, która jest odgałęzieniem open-source’owej Grafany. Pozwala to firmom na pracę w wyjątkowo atrakcyjnym środowisku do wizualizacji danych za naprawdę niewielką cenę.

Wraz z rozwojem i pojawianiem się nowych technologii sieciowych monitorowanie sieci obejmuje coraz szersze i bardziej zróżnicowane jej aspekty. Wprowadzona niedawno najnowsza wersja systemu do monitorowania sieci – NetCrunch 9 pozwala na jeszcze lepsze i bardziej obrazowe monitorowanie infrastruktury sieciowej – systemów, aplikacji, a także dodatkowych urządzeń, takich jak np. klimatyzatory, centrale telefoniczne, kamery, systemy alarmowe, urządzenia pomiarowe czy urządzenia automatyki.

Monitorowanie to jednak nie wszystko, odpowiednie przedstawienie tych danych pozwala dane lepiej zrozumieć i tym samym odpowiednio je interpretować. Nowo wprowadzona funkcja, czyli możliwość zintegrowania wizualizacji NetCruncha z wizualizacją GrafCrunch, która jest odgałęzieniem open-source’owej Grafany, w tym właśnie pomaga.

- Umiejętne wizualizowanie danych w czasach big data to zdecydowanie duży atut – mówi Elżbieta Mistachowicz, wiceprezes AdRem Software. – Dopiero odpowiednia wizualizacja sprawia, że dane stają się użytecznym i często niezbędnym narzędziem w podejmowaniu codziennych, ale również długofalowych decyzji biznesowych.

Dzięki możliwości wizualizacji w dodatku GrafCrunch firmy mogą pracować w bardzo przyjaznym środowisku do wizualizacji danych. Program pozwala tworzyć grafy i dashboardy służące między innymi do wizualizacji wskaźników szeregów czasowych.

- Nowa funkcja GrafCrunch to ciekawa oferta dla integratorów sieciowych, którzy modernizują lub projektują serwerownie – dodaje Elżbieta Mistachowicz. – Wcześniej takie możliwości wizualizacji dawały tylko bardzo drogie rozwiązania, dziś ten wysoki standard pracy dla administratorów dostępny jest w przystępnej cenie i realnie osiągalny dla średnich, a nawet małych firm.

Dobra wizualizacja poprzez prezentację danych na wykresach, grafach i ikonach to również możliwość wykrywania anomalii i trendów. Nawet początkujący administrator sieci będzie w stanie na ich podstawie wychwycić niepokojące symptomy i odpowiednio zareagować, jeszcze zanim nastąpi awaria (kończąca się pamięć, coraz bardziej przeciążony przełącznik lub zapchane łącze internetowe).

Bardzo istotne jest także to, że NetCrunch umożliwia prezentację różnych widoków wydajności sieci i jej elementów na wielu monitorach jednocześnie. Wybrane widoki na poszczególnych ekranach mogą się automatycznie zmieniać według ustaleń użytkownika. Administratorzy zatem mają szybki wgląd w stan sieci i jej aspekty, na przykład podczas porannego spotkania zespołu albo przerwy na kawę.

Możliwość tak atrakcyjnej wizualizacji elementów sieci, a także opcja wyświetlania tak przekrojowych informacji na wielu monitorach jednocześnie posiadały dotychczas jedynie najdroższe programy typu enterprise, kosztujące setki tysięcy złotych i wymagające wielotygodniowego, kosztownego wdrożenia. Dzięki najnowszej wersji NetCruncha dostęp do takiej funkcjonalności stał się osiągalny także dla małej i średniej wielkości firm, dysponujących sporo mniejszym budżetem.